Jõelähtme kiriku oreliprospekt

Jõelähtme orel lõhuti viimase sõja ajal ja ei ole enam aastaid kõlanud. Püha neitsi Maarja kiriku pillide kuningas ootab turgutust ja toetust kõigilt, kellele läheb korda Eesti ühe vanima kiriku käekäik. Ole abiks, et orel saaks kõlada — inimestele rõõmuks ja Jumalale kiituseks.

„Jõelähtme kirik on maagiline koht,“ ütleb Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti eriala professor Kadri Matteus Mälk. „Linna poolt tulles näed korraga keset tühja välja eemal metsatukas majesteetlikku lihtsat kirikutorni taeva taustal. Maa poolt, sõites üle kivisilla, avaneb imeline vana kirikaed ühes sammaldunud ristidega. Kirik on lihtne, ent alati puhas, kaunistatud lillede ja küünaldega. Ja kui vaimulik kantslisse jõudes lambikese süütab, tundub, et ta kõneleb just sulle. Heitunuid ja lohutust vajajaid ei ole palju, kindlameelseid samuti, kogudus ei ole ülemäära suur. Ja kuigi on külm, on ikkagi hinges nii soe.“

Loe edasi

 

Andres Uibo Iisaku kiriku oreli mängupuldi taga. Foto: Endel Apsalon

Professor Andres Uibo kirjutab Jõelähtme valla lehes.
Kui ma sõidan Tallinnast Nõmmel asuvast kodust oma suvekoju Kaberneemes, tulevad mulle meelde alati kaks asja – Jõelähtme prügila, mis on päris uudne paik ning mis suurele teele ei paista, ja Jõelähtme kirik, mida silmavad kõik, sest sihvaka torni läikiv torniplekk tõmbab tähelepanu.

Selles, ühes Eesti iidseimas kirikus on siiski ka isevärki „prügimägi“ ja see on orelirõdul asetsev (õigemini ladustatud) orel, mida rüüstati tugevalt II maailmasõja käigus, ning mida sõjajärgsel perioodil, kui kirik oli põlu all, parandasid nõnda palju, kui suutsid, kohalikud orelimeistrid käepäraste vahenditega. Praegu on too orel olnud pikka aega täiesti mängukõlbmatu ja seetõttu näeb välja tõesti kui prügimägi.

Loe edasi

 

Kärt Hellerma: Et orel enam ei vaikiks
Ilmunud ajalehes Vaba Eesti Sõna 13.03.2022

Kärt Hellerma Foto: Kert Veiper

Iidses Rävala maakonnas, nüüdsel Harjumaal Jõelähtme külas seisab Jõelähtme Püha Neitsi Maarja Kirik. Seal on kirik seisnud sajandeid, ajast, mil 1219. aastal Tallinna jõudnud taanlased selle ühe esimese maakirikuna ehitasid.

Kirjalikes allikates mainitakse Jõelähtme Neitsi Maarjale pühitsetud kirikut esmakordselt 1241. aastal. Seega on Jõelähtme Püha Neitsi Maarja kirik üks Eesti vanemaid kirikuid.

Loe edasi

 

Pühapäeval, 24. aprillil tänasid Jõelähtme Kirikumõisa Sihtasutus ja professor Andres Uibo

Professor Andres Uibo, Margus Kirja ja Kert Veiper

kõiki inimesi, kes on toetanud II maailmasõja ajal lõhutud Jõelähtme kiriku oreli uuekssaamist. Annetajate hulgas on palju kohalikke inimesi, aga rahvast ka kaugemalt.

Loe edasi